რუსთაველის ფონდის გენერალური დირექტორის შეხვედრა საბუნებისმეტყველო მიმართულების კვლევით ინსტიტუტებთან
1 ნოემბერს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია  საბუნებისმეტყველო მიმართულების 17  სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენელს შეხვდა.
წარმომადგენლობით შეხვედრაზე ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ზვიად გაბისონიამ საქართველოს   ევროკავშირის მეცნიერებისა და ინოვაციების სახელმწიფოთაშორისი  ორგანიზაციის-   EURAXESS-ის  წევრობის  მნიშვნელობაზე  -  საქართველოს მეცნიერებისთვის ახალ  ფართო შესაძლებლობებსა და   სერვისებზე ისაუბრა.  ყურადღება გაამახვილა ქართული მეცნიერების წინაშე მდგარ გამოწვევებზე,  რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის მიერ დაგეგმილ სიახლეებზე, რეფორმატულ ნაბიჯებზე,  მომავალი წლის  გეგმებსა და სამეცნიერო  პრიორიტეტებზე,   ფონდის  ბიუჯეტის განაწილების პრინციპებზე,  სამეცნიერო კვლევების კომერციალიზაციაზე, კვლევების შეფასების ახალ ევროპულ მოდელსა და  მეცნიერების კლასიფიკატორის ERC-ის სტანდარტზე  გადასვლის მნიშვნელობაზე.
დასასრულს, ზვიად გაბისონიამ უპასუხა დამსწრე აუდიტორიის, მეცნიერების მრავალრიცხოვან შეკითხვებს  მეცნიერებაში  მიმდინარე რთულ  პროცესებსა და  მათი  გადაჭრის გზებზე. ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრის დირექტორმა დავით ნადარეიშვილმა მადლობა გადაუხადა ფონდის გენერალურ დირექტორს, მან  საქართველოს  EURAXESS- ში გაერთიანება შეაფასა, როგორც დიდი გარღვევა და წინგადადგმული ნაბიჯი   ქართულ მეცნიერებაში.

Meeting of the Director General of Rustaveli Foundation with Research Institutes of Natural Sciences
On November 1, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation, Zviad Gabisonia met with representatives of 17 Research Institutes of Natural Sciences.
At the representative meeting, Zviad Gabisonia, Director General of the Foundation, spoke about the importance of Georgia's membership of the EU's Interstate Science and Innovation Organization – EURAXESS, as possibility for new opportunities and services for Georgian scientists. He highlighted challenges in Georgian science,  Rustaveli Science Foundation's upcoming updates, reform steps, next year plans and scientific priorities, the budget allocation principles, commercialization of scientific research, the importance of the new European research evaluation model and  the importance of the transition of the science classifier to ERC-'s standards.
In the end, Zviad Gabisonia answered the various questions of the audience, scientists, about the ongoing difficult processes in science and the ways of their solution. Director of Ivane Beritashvili Experimental Biomedicine Center, David Nadareishvili, thanked the Director General of the Foundation, he described Georgia's integration into EURAXESS as a major breakthrough and important step for Georgian science.