გამოფენა „უორდროპების საქართველო - ისტორია და დღევანდელობა“
12 ნოემბერს,  კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში გაიხსნა გამოფენა „უორდროპების საქართველო - ისტორია და დღევანდელობა“.  ღონისძიების მონაწილეებს მიესალმა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დირექტორი ზვიად გაბისონია, რომელმაც  ისაუბრა მარჯორი და ოლივერ უორდროპების დიდ ღვაწლზე ქართული კულტურის, ლიტერატურის წინაშე, აღნიშნა, რომ  მიმდინარე წლის თებერვალში რუსთაველის ფონდის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ  ოქსფორდის უნივერსიტეტში გამართულ  უორდროპებისადმი  მიძღვნილ  დიდ საერთაშორისო კონფერენციაში,  რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და ოქსფორდის უნივერსიტეტის „საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების“ ერთობლივი კვლევითი პროგრამა  საშუალებას აძლევს ახალგაზრდა მეცნიერებს,  ერთი წლის განმავლობაში   აწარმოონ სამეცნიერო კვლევა  ოქსფორდის უნივერსიტეტში, მათ შორის ბოდლეინის ბიბლიოთეკაში მარჯორი და ოლივერ უორდროპების არქივების ბაზაზე, რაც ძალზე მნიშვნელოვანია.
2019 წელს შესრულდა მარჯორი სკოტ უორდროპის დაბადებიდან 150 წელი. ამ თარიღს იუნესკო საერთაშორისო მასშტაბით აღნიშნავს. ამავე წელს შესრულდა ოლივერ უორდროპის დაბადებიდან 155 წელიც. მარჯორი და ოლივერ უორდროპების დიპლომატიური თუ ლიტერატურული საქმიანობის მნიშვნელობა ჩვენი ქვეყნისთვის განუზომლად დიდია.
ქართული საზოგადოება გარკვეულწილად იცნობს მარჯორი უორდროპს, მაგრამ ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული მისი პირადი წერილები არაერთ სიახლეს სთავაზობს, როგორც პროფესიულ, ისე საქართველოს წარსულითა და ლიტერატურით დაინტერესებულ საზოგადოებას.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილი იქნება უორდროპების წერილობითი მემკვიდრეობა და მასთან დაკავშირებული სხვა საარქივო და პერიოდული მასალა, რომელიც დაცულია ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში: უორდროპების მეგობრული და საქმიანი წერილები ილია ჭავჭავაძეს, ოლღა გურამიშვილეს, ექვთიმე თაყაიშვილს, კორნელი კეკელიძეს, ვასილ კარბელაშვილს და სხვებს; ის უნიკალური ხელნაწერი წიგნები, რომლებმაც საქართველოზე შეყვარებული და-ძმა  მოხიბლეს თავისი ფორმითა თუ შინაარსით და მათ თარგმნეს ინგლისურად, რათა დასავლური სამყაროსათვის წარედგინათ ამ შედევრების შემქმნელი კულტურა: „ვეფხისტყაოსნის“ რამდენიმე უნიკალური ნუსხა, სულხან-საბა ორბელიანის „სიბრძნე-სიცრუისა“, „წმინდა ნინოს ცხოვრება“, „ქილილა და დამანა“.
გამოფენა 19 ნოემბრის ჩათვლით გაგრძელდება და მოიცავს საგანმანათლებლო ნაწილს, კერძოდ, სალექციო შეხვედრებსა და სხვადასხვა აქტივობებს სკოლის მოსწავლეებისთვის.
ღონისძებას დაესწრო დიდი ბრიტანეთის ელჩი საქართველოში ჯასთინ მაქენზი სმითი, აფხაზეთის  ა/რ მინისტრი იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში  დავით ფაცაცია და სხვები.

Exhibition "Wardrops Georgia - History and Present"
On November 12, at Korneli Kekelidze Georgian National Centre of Manuscripts an Exhibition "Wardrops Georgia - History and Present" was opened. Event members were addressed by Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia – Zviad Gabisonia, who spoke about the great merits of Marjory and Oliver Wardrops in Georgian culture and literature and noted that representatives of Shota Rustaveli Foundation participated in a large international conference on wardrops in February this year. The Shota Rustaveli National science foundation and the University of Oxford's joint research program – “Georgian Studies Sciences“ allows young scientists to conduct one-year scientific research at the University of Oxford, including the Marjory and Oliver Wardrop archives at the Bodleian Library.
In 2019, Marjory Scott Wardrops 150th birthday was celebrated. UNESCO celebrates this date internationally. In the same 155 years has passed since Oliver Wardrops birth. The importance of diplomatic and literary work by Marjorie and Oliver Wardrops is immense for our country.
Georgian society is familiar with Marjory Wardrops, but her personal letters, kept in the National Centre of Manuscripts, offer numerous novelties for both - the professional and the people interested in Georgia’s past and literature.
The exhibition will feature a written heritage of Wardrops and other related archival and periodical material preserved at the National Centre for Manuscripts: Wardrops' friendly and business letters to Ilia Chavchavadze, Olga Guramishvili, Ekvtime Takaishvili, Korneli Kekelidze, Vasil Karbelashvili; Unique handwritten books that captivated Georgia's beloved siblings with their form and content, they translated them into English to present to the Western world the cultures that created these masterpieces: some unique lists of “The Knight in the Panther's Skin”, Sulkhan-Saba Orbeliani's “A Book of Wisdom and Lies", ‘’The Life of St. Nino", "Kalila and Demna".
The exhibition will continue through 19th of November and will include educational sessions, in particular lectures and various activities for school children.
The event was attended by Justin McKenzie Smith - British Ambassador to Georgia, Minister in Justice and civil integration of Autonomous Republic of Abkhazia – David Patsatsia and others.