ფონდი აცხადებს ფუნდამენტური კვლებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების 2016 წლის კონკურსს
კონკურსის მიზანია ხელი შეუწყოს  ფუნდამენტური ხასიათის სამეცნიერო კვლევების შემდგომ განვითარებას, ახალი ცოდნის შექმნას, ახალი იდეებისა და კონცეფციების, მოვლენებისა და ფაქტების, თეორიებისა და მოდელების თეორიულ და ექსპერიმენტულ შესწავლა-ანალიზს. დასაფინანსებელ კვლევას არ მოეთხოვება უშუალო კომერციული სარგებლიანობა, თუმცა გრძელვადიან პერსპექტივაში უნდა წარმოადგენდეს სოციალურ-პოლიტიკური, საზოგადოებრივი, კულტურული ან/და ტექნიკური პროგრესის საფუძველს. ფუნდამენტური კვლევების საგრანტო კონკურსი ხელს უწყობს კონკურენტული კვლევითი გარემოს შექმნას, გამორჩეული ხარისხის კვლევების განვითარებას, კვლევების მიახლოებას საერთაშორისო სტანდარტებთან და ინტერნაციონალიზაციას, კვლევის პროცესის ინტეგრაციას უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სასწავლო პროცესში და ახალგაზრდა მეცნიერთა სამეცნიერო პოტენციალის ზრდას მათი ჩართვით კვლევაში.
ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსში საგრანტო პროექტები შესაძლებელია წარდგენილ იქნეს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებში (ქვემიმართულებები იხილეთ კლასიფიკატორში - დანართი 12):
5. ჰუმანიტარული მეცნიერებები;
6. სოციალური მეცნიერებები;
• წამყვანი ან/და თანამონაწილე ორგანიზაციის სახით – საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად შექმნილ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებს, საქართველოში რეგისტრირებულ კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირებს, რომელთა წესდების/დებულების მიზანია სამეცნიერო კვლევების განხორციელება; უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს;
• ძირითადი პერსონალის სახით – მაგისტრანტს, დოქტორანტს, მაგისტრის, დოქტორის ან მათთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირს.
გამარჯვებული პროექტები გამოვლინდება საერთაშორისო დამოუკიდებელი ექსპერტებისაგან მიღებული შეფასებების საფუძველზე.
პროექტის მიერ 17 და უფრო დაბალი ქულის მიღების შემთხვევაში (მაქსიმალური 55 ქულის 30.9 % და ნაკლები %) პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელს არ შეუძლია 2017 წელს გამოცხადებულ ფუნდამენტური კვლევების სახელმწიფო გრანტების კონკურსში მონაწილეობის მიღება პროექტის ხელმძღვანელის სახით.
• კონკურსის გამოცხადება: 22 აპრილი.
• ჯგუფური კონსულტაციები:
1. 26 აპრილი 16:00 სთ - ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი G კორპუსის 106-ე აუდიტორია;
2. 5 მაისი 16:00 სთ - შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საკონფერენციო დარბაზი;
3. 10 მაისი 16:00 სთ - ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 107-ე აუდიტორია (I კორპუსი);
4. 11 მაისი 14:00 სთ - აკაკი წერეთლის სახელობის ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მწვანე დარბაზი;
5. 16 მაისი 16:00 სთ - საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის გ. ნიკოლაძის სახ. აუდიტორია;
6. 19 მაისი 16:00 სთ - ფონდის სააქტო დარბაზი რეგისტრაცია.
• კითხვების ელექტრონულად წარმოდგენის ბოლო ვადა: 26 მაისი.
• კონკურსის ელექტრონული რეგისტრაციის დაწყება: მაისი (თარიღი დაზუსტდება მოგვიანებით და დეტალური ინსტრუქცია დაიდება ფონდის ვებგვერდზე).
• კონკურსის ელექტრონული რეგისტრაციის ბოლო ვადა: 7 ივნისი, 00:00 სთ-ის ჩათვლით  (იგივე 6 ივნისი, 24:00 საათამდე).
• განცხადების ფონდის კანცელარიაში წარმოდგენის ბოლო ვადა: 9 ივნისი, 16:00 სთ-ის ჩათვლით.
• შეფასება - ივნისი, ივლისი, აგვისტო, სექტემბერი.
• კონკურსის შედეგების გამოცხადება: სექტემბერი - ოქტომბერი.
ა) პროექტის შინაარსი, რომელიც იტვირთება ონლაინ ელექტრონულად ბაზაში ინგლისურ ენაზე და შედგება შემდეგი ნაწილებისგან: პროექტის თავფურცელი, საპროექტო წინადადება, პროექტის საერთო ბიუჯეტი, ფონდიდან მოთხოვნილი თანხის დასაბუთება, პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი, პროექტის ხელმძღვანელისა და ძირითადი პერსონალის CV-ები, უცხოელი კონსულტანტის CV (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), წამყვანი და თანამონაწილე ორგანიზაციების შესახებ ინფორმაცია, პროექტის რეზიუმე და პროექტის ხელმძღვანელის წინა, დასრულებული კვლევითი პროექტის რეზიუმე, უცხოელი კონსულტანტის თანხმობის წერილი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში აიტვირთება PDF ფაილის სახით).
ამავე ნაწილის სრული, ქართული ვერსია უნდა აიტვირთოს ელექტრონულ ბაზაში გაერთიანებული PDF ფაილის სახით.
ბ) პროექტზე თანდართული დოკუმენტები. აღნიშნული დოკუმენტები უნდა გაერთიანდეს და აიტვირთოს ელექტრონულ ბაზაში ერთი PDF ფაილის სახით. დოკუმენტები მოიცავს შემდეგს: წამყვანი და თანამონაწილე (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) ორგანიზაციის სტატუსის დამადასტურებელი დოკუმენტი და წესდება, ამავე ორგანიზაციების საბანკო ანგარიშის ნომერი, რომელზეც ჩაირიცხება გრანტის თანხა, პროექტის ხელმძღვანელისა და ძირითადი პერსონალის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები (პირადობის მოწმობა, ან პასპორტი) და მათი აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი საბუთები (დიპლომი, ან დოქტორანტი/მაგისტრანტის შემთხვევაში ცნობა შესაბამისი ორგანიზაციიდან), პროექტის უცხოელი კონსულტანტის თანხმობის წერილის ქართული თარგმანი დამოწმებული თარჯიმანთა ბიუროს მიერ (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), თანადამფინანსებელი ორგანიზაციის/ფიზიკური პირის (ასეთი არსებობის შემთხვევაში) თანადაფინანსების თანხმობის წერილი თანხის მითითებით და სხვა იურიდიული დოკუმენტები (ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
1. პროექტის თავფურცელი / Cover Page - დანართი №2
2. საპროექტო წინადადება/ Project Proposal Form - დანართი №3
3. პროექტის ხელმძღვანელის, ძირითადი პერსონალის და საერთაშორისო/უცხოელი კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) CV-ები / CVs - დანართი4
4. პროექტის ბიუჯეტი და ბიუჯეტის დასაბუთება / Budget & Justification of Budget - დანართი№5
5. პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი/ Project Timeframe - დანართი №6
6. პროექტის რეზიუმე / Project Summary- დანართი№7
7. პროექტის ხელმძღვანელის წინა 3 წლის განმავლობაში განხორციელებული და დასრულებული სამეცნიერო-კვლევითი პროექტის რეზიუმე / Summary of Previous Research Projects- დანართი№8
8. ინფორმაცია წამყვანი და თანამონაწილე ორგანიზაციების შესახებ / Host and Co-participant Institutions’ Information Form - დანართი 9
9. უცხოელი კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) თანხმობის წერილი / Consent Letter of the Project Foreign Consultant - დანართი10
დამოუკიდებელ ექსპერტთა მიერ განხილული იქნება ინგლისურ ენაზე შევსებული ზემოაღნიშნული დოკუმენტები - 2-10 დანართები.
დანართი 3 -ის (საპროექტო წინადადება) ინგლისური ვერსიის გვერდების რაოდენობა ჯამში არ უნდა აღემატებოდეს 10 გვერდს, ხოლო  მთლიანობაში N 3-10 დანართების ინგლისური ვერსიების გვერდების რაოდენობა ჯამში არ უნდა აღემატებოდეს 35 გვერდს .
1. პროექტის თავფურცელი (დანართი №2)
2. საპროექტო წინადადება(დანართი №3)
3. პროექტის ხელმძღვანელის, კოორდინატორის, ძირითადი პერსონალის და საერთაშორისო/უცხოელი კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) CV-ები ფორმა (დანართი№4)
4. პროექტის ბიუჯეტი და ბიუჯეტის დასაბუთება (დანართი№5)
5. პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი(დანართი №6)
6. პროექტის რეზიუმე (დანართი№7)
7. პროექტის ხელმძღვანელის წინა 3 წლის განმავლობაში განხორციელებული და დასრულებული სამეცნიერო -კვლევითი პროექტის რეზიუმე (დანართი№8)
8. ინფორმაცია წამყვანი და თანამონაწილე ორგანიზაციების შესახებ (დანართი №9)
9. კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) თანხმობის წერილი, თარგმნილი ქართულ ენაზე და დამოწმებული თარჯიმანთა ბიუროს მიერ (დანართი№10)
დამატებით ქართულ ენაზე ერთ PDF ფაილად წარმოსადგენი იურიდიული დოკუმენტები:
1. ძირითადი პერსონალის აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტები (დიპლომები, ან ცნობა)
2. ძირითადი პერსონალის პირადობის მოწმობის, ან პასპორტის ქსერო ასლები
3. წამყვანი ორგანიზაციის იურიდიული დოკუმენტები (წესდება, რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები)
4. თანამონაწილე ორგანიზაციის იურიდიული დოკუმენტები (წესდება, რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები)
5. თანადამფინანსებელი იურიდიული ან ფიზიკური პირის თანხმობის წერილი და იურიდიული დოკუმენტები (რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები). თუ თანადამფინანსებელი უცხოელია, საჭირო იქნება დოკუმენტების თარჯიმანთა ბიუროს მიერ დამოწმებული ქართულენოვანი თარგმანის წარმოდგენა.
ფონდის კანცელარიაში უნდა „პროექტის წარმომდგენი იურიდიული და ფიზიკური პირების ერთობლივი განცხადება კონკურსში მონაწილეობის შესახებ“ - დანართი N 11 (შესაბამისი ხელმოწერებითა და ბეჭდ(ებ)ით დადასტურებული) და პროექტის თავფურცელი - დანართი N2 პროექტის ელექტრონული რეგისტრაციისა და რეგისტრაციის შიფრის მიღების შემდეგ.
განცხადება ფონდში წარმოდგენილი უნდა იყოს არაუგვიანეს 2016 წლის 9 ივნისს 16:00 სთ-მდე. ვადის დარღვევით შემოსული საკონკურსო დოკუმენტაცია ფონდის მიერ არ განიხილება.

Basic Research Grant aims at supporting development of basic scientific research, to generate a new knowledge, to research and analyze with experimental and theoretical methods, new ideas and conceptions, facts and phenomenon, theories and models. Proposed project does not have to be commercially beneficial; however, in the long term it should have potential for further socio-political, cultural or/and technological development. Call for Basic Research Grants supports creating of specific research environment, developing a high quality research works, research internationalization and its compliance with international standard, integration of research process into higher educational institutes and increase potential of young scientists by their inclusion into research activity.
Basic research call 2016 is open to various fields of science (sub-fields are listed in the classification- attachment 12):
• Host and/or co-participant Institution – Legal Entities of Public Law, established in accordance to the Georgian legislation, non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities registered in Georgia, aiming at developing scientific research; higher educational institutions;
• Key personnel – Master’s students, PhD students, applicants having Master’s degree or PhD or an equivalent degree;
Outsourcing proposed projects’ evaluation to the international independent experts. Therefore, project proposals and relevant documentation must be submitted in two languages – English and Georgian. English version of the proposals are sent to the international experts for evaluation. Applicants (PI and the host institution) are responsible for the quality of English translation.
If the project is scored up to 17 or less points, the project Principal Investigator will not have the right to participate in the Call for proposals for Basic Research Grants announced by Shota Rustaveli National Science Foundation in 2017 as the project Principal Investigator.
• Call opening: April 22, 2016
1. April 22, 16:00 - Conference Hall, Shota Rustaveli National Science Foundation;
2. April 26, 16:00 - Ilia State University;
3. May 5, 16:00 - Conference Hall, Shota Rustaveli National Science Foundation;
4. May 10, 16:00 -, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University;
5. May 11, 14:00 - Akaki Tsereteli State University;
6. May 16, 16:00 - Georgian Technical University
7. May 19, 16:00 - Conference Hall, Shota Rustaveli National Science Foundation;
• The deadline for submitting questions online: May 20
• Date of opening  electronic registration: May (the date will be specified later and detailed guidelines will be published on the website)
• Deadline of submitting electronic proposals: June 7, 00:00
• The deadline for submitting proposals (hard copy) at the foundation office: June 9, 16:00
• evaluation –  evaluation by independent international experts: June, July, August, September
• Announcement of the call results: September-October
• Decree of the Government of Georgia (#84, 16.02.2011)
• Decree of SRNSF Director General
• Call conditions (Annex 1)
• Fields of Science Classification (Annex 12)
• Detailed guidelines on project preparation and registration (electronic database will open in May, 2016 and detailed instruction on how to register in database will also be published).
• Frequently Asked Questions.
For budget preparation, please see the links:
• Budget expenditure classification (Annex 13)
• Decree of Minister of Finance of Georgia N220 dated 5 April 2005 on ‘Determining norms for business trip expenditures to be paid to the hired’ https://matsne.gov.ge/ka/document/view/60034
The documentation to be submitted to the foundation consists of two parts:
1. Project, that is filled online, in electronic database in English language and comprises of the following parts: announcement and a project cover page, project proposal, budget and budget justification, project implementation timeframe, CVs of Principal Investigator and main personnel, CV of a foreign consultant (if applicable), information form about the host institution, project resume and the resume of PI’s previous, completed project. Letter of agreement from the foreign consultant (if applicable) will be uploaded in the form of PdF.
The same documents in Georgian language are uploaded in the database in PdF format.
1. Additional document to the project are gathered and uploaded in the database in a single PDF format. These additional documents include: statute and the document defining the status of the host and co-participant institution (in case co-participant institution exists). Banking account number of the institution receiving the grant, copies of identification documents (ID card or passport), documents certifying academic degree (diploma or in case of a PhD student / MA student, a reference form the relevant institution), a letter of consent from the projects foreign consultant (if applicable), letter of agreement on co-funding, indicating the amount of co-funding and other legal documents in case such exist.
1. Project cover page – Annex 2;
2. Project proposal – Annex 3;
3. CVs of Principal Investigator, key personnel and a foreign consultant of the project (if applicable) – Annex 4;
4. Project budget and budget justification – Annex 5;
5. Project implementation timeframe – Annex 6;
6. Project summary/ abstract – Annex 7;
7. Summary of the previously funded, completed scientific project implemented by PI (during last 3 years) – Annex 8;
8. Resume on Host and Co-participant Institutions – Annex 9;
9. Consent Letter of the Project Consultant (if applicable) – Annex 10;
The abovementioned documents in English will be evaluated by independent experts – Annexes 2-10.
It is important that annex 3 number of pages should not exceed 10 pages, project part ‘A’ English version page numbers should not exceed 35 pages.
Otherwise, the project will not be considered.
4. Project budget – Annex 5;
8. Resume on Host and Co-participating Institutions – Annex 9;
1. Documents on academic degree of the key personnel involved in the project (copies of Diplomas or reference letters);
2. Copies of Identification Cards or passports of the key personnel involved in the project;
3. Legal documents of the host institution: statute, registration document, bank account number.
4. Legal documents of co-participant institution - statute, registration document, bank account number.
5. Letter of approval of co-funding by individual or legal entity, and related legal documents: statute, registration document, bank account number. If the co-funder is a foreigner (foreign institution) the above mentioned legal documents should be translated and certified by the translator’s office.
Project proposal should be submitted at the foundation office not later than 9 June 2016, 16:00. Documents submitted after the deadline will not be considered.