ახალგაზრდა მეცნიერთა III საერთაშორისო სიმპოზიუმი ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში
27 ნოემბერს, ივანე  ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, თსუ ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ორგანიზებით, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის  მხარდაჭერით გაიმართა   ახალგაზრდა მეცნიერთა III საერთაშორისო სიმპოზიუმი  ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში.   სპეციალურად სიმპოზიუმისთვის შექმნილ თსუ ჰუმანიტარული ფაკულტეტის ექსპერტთა კომისიის მიერ ორმაგი ანონიმური რეცენზირების შედეგად  შეირჩა 90-მდე ახალგაზრდა მეცნიერის თეზისები.
სიმპოზიუმი გახსნა თსუ-ს  ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანმა
ნანა გაფრინდაშვილმა,  სიმპოზიუმზე სიტყვით გამოვიდა და    დამსწრე საზოგადოებას მიესალმა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია, საქართველოს  ენის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილი და  თსუ-ს პრორექტორი ნინო გვენეტაძე. სიმპოზიუმში ასევე  მონაწილეობენ როგორც ქართველი, ასევე უცხოელი მომხსენებლები  იტალიის, საფრანგეთის, პოლონეთის, ლატვიის, სერბეთის, თურქეთის, აზერბაიჯანის, ყირგიზეთის, უზბეკეთის, რუსეთის, საუდის არაბეთის, ინდოეთისა და ბრაზილიის უნივერსიტეტებიდან.
ახალგაზრდა მეცნიერთა სიმპოზიუმის გუნდის მიდგომები მუდმივად იხვეწება და ვითარდება, მიზანი ერთია: მეცნიერული ეთიკისა და კვლევის მაღალი სტანდარტების დამკვიდრება, არსებული აკადემიურ გამოცდილების გათვალისწინება როგორც ადგილობრივ, ისე – საერთაშორისო სამეცნიერო ასპარეზზე. წელს სიმპოზიუმზე წაკითხული საუკეთესო მოხსენებები დაიბეჭდება ორენოვან საერთაშორისო ჟურნალში „TSU-ti“, რომელიც სიმპოზიუმის ბაზაზე შეიქმნა. 2019 წლის ახალგაზრდა მეცნიერთა საერთაშორისო სიმპოზიუმი ეძღვნება თსუ-ში აღმოსავლეთმცოდნეობის სწავლისა და კვლევის ასწლოვან ტრადიციას.

III International Symposium of Young Scientists in Humanitarian Studies
On November 27, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU) hosted the 3rd International Symposium of Young Scientists in Humanities. Symposium was organized by TSU Faculty of Humanities, with the support of Shota Rustaveli National Science Foundation. As a result of double anonymous review of Expert Committee of TSU faculty of Humanities, created for the symposium, up to 90 theses of young scientists have been selected.
The symposium was opened by the Dean of the Faculty of Humanities of TSU.
Nana Gaprindashvili delivered a speech at the symposium and Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation – Prof. Zviad Gabisonia, Chairman of the State Department of the Georgian Language - George Alibegashvili and Vice-rector of Tbilisi State University - Nino Gvenetadze welcomed audience. Georgian, as well as, foreign speakers from universities: in Italy, France, Poland, Latvia, Serbia, Turkey, Azerbaijan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Russia, Saudi Arabia, India and Brazil were also participating in the symposium.
The approaches of the Young Scientists Symposium team are constantly improving and evolving. Goal is one: establish high standards of scientific ethics and research; consider existing academic experience both, locally and internationally. The best papers to read at the symposium this year will be published in the bilingual international journal “TSU-ti”, which was created on the basis of the symposium. The 2019 International Symposium of Young Scientists is dedicated to the centennial tradition of Oriental learning and research at TSU.