ფონდი აცხადებს გერმანიის იულიხის კვლევით ცენტრთან (Forschungszentrum Jülich) “დოქტორანტებისთვის ერთობლივ კვლევით-საგანმანათლებლო პროგრამას“
სსიპ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და გერმანიის იულიხის კვლევითი ცენტრის ერთობლივი კვლევითი-საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანია შესაძლებლობა მისცეს ქართველ დოქტორანტებს შეასრულონ მათ სადოქტორო ნაშრომთან დაკავშირებული კვლევები, როგორც ფუნდამენტური, ასევე გამოყენებითი მიმართულებით, მსოფლიოში ცნობილ იულიხის კვლევითი ცენტრის ბაზაზე. ამასთან, პროგრამამ ხელი უნდა შეუწყოს გერმანულ მხარეს, მიიზიდოს საქართველოს უნივერსიტეტებიდან საუკეთესო სტუდენტები და ჩართოს ისინი სადოქტორო პროგრამების ფარგლებში მიმდინარე სამეცნიერო საქმიანობაში.
იულიხის ცენტრისა და ფონდის მიერ დაფინანსდება არაუმეტეს 3 დოქტორანტისა, რომლებსაც საშუალება ექნებათ ცენტრში სტაჟირების ფარგლებში განახორციელონ სადოქტორო ნაშრომების მომზადებასთან დაკავშირებული კვლევები და ასევე, ითანამშრომლონ იულიხისა და გერმანიის სხვა სამეცნიერო ცენტრების თუ უნივერსიტეტების მეცნიერებთან შემდეგ შეთანხმებულ სფეროებში:
3) საბუნების-მეტყველო მეცნიერებები;
პროგრამაში მონაწილეობა და განაცხადის წარმოდგენა შეუძლიათ ფონდსა და ცენტრს შორის გაფორმებული 2015 წლის 16 ივნისის შეთანხმებით განსაზღვრული საქართველოს უნივერსიტეტების კონსორციუმის (ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი) ერთ-ერთი წევრის ან საქართველოს სხვა უნივერსიტეტის მხრიდან იულიხის ცენტრთან ურთიერთშეთანხმებით წარდგენილ დოქტორანტებს. საგრანტო დაფინანსების მაძიებელი დოქტორანტი უნდა იყოს 30 წლამდე ასაკის (პროგრამის გამოცხადების დღისთვის).
ქართულ და ინგლისურ ენებზე მომზადებული საპროექტო განაცხადისა და შესაბამისი დოკუმენტაციის წარმოდგენა უნდა მოხდეს შემდეგნაირად:
1. შევსებული და PDF ფორმატში გადაყვანილი დანართების 1, 2, 3, 4, 5 და სხვა მოთხოვნილი დასკანირებული დოკუმენტების (PDF ფორმატში) ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: juelichphd@rustaveli.org.ge გაგზავნა ა.წ. 26 ოქტომბრის17:00 სთ-მდე;
2. ფონდის კანცელარიაში ელექტრონულად გამოგზავნილი ყველა დოკუმენტისა და ხელმოწერილი განცხადების (იხ. დანართი 6) ამობეჭდილი სახით ჩაბარება ა.წ. 27 ოქტომბრის17:00 სთ-მდე.
პროგრამაში მონაწილეობასთან დაკავშირებით დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ბმულებში:
ჯგუფური კონსუტაციები გაიმართება 2015 წლის 15 და 20 ოქტომბერს 16:00 სთ-ზე ფონდის საკონფერენციო დარბაზში.

Forschungszentrum Jülich (JÜLICH) and Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) have opened the Call for Project Proposals in the frame of “Joint Research and Education Programme”.The aim of the Programme is to: (i) Enable Georgian students the access to JÜLICH world-leading scientific research centre to experience and conduct frontier research in fundamental and applied sciences and (ii) Assist JÜLICH in recruiting the best and the brightest students from Georgian universities and prepare PhD theses for further progress of Georgian science.
Georgian PhD students granted by JÜLICH and SRNSF under the Call (up to 3) will get the opportunity to carry out a research project at JÜLICH during their internship, and to establish long-term cooperation with researchers in JÜLICH as well as in German universities or non-university research institutions in the following agreed research fields:
1) Mathematics;
2) Information Technologies;
3) Natural Sciences;
4) Engineering Sciences;
5) Life Science and Health;
In accordance with “Memorandum of Understanding “concluded on June 16, 2015 between the parties, as part of the program, PhD students of the Georgian Universities’ consortium - Ivane Javakhisvhili Tbilisi State University (TSU), Georgian Technical University (GTU) and Ilia State University (ISU) or other Georgian Universities upon approval by Jülich Center - are enabled to visit Jülich Center and work on research projects (PhD thesis) in collaboration with German academic supervisors. To be eligible, applicants must be under 30 years (as of the date of the announcement of the programme).
Application forms and relevant documents prepared in Georgian and English Languages should be submitted as follows:
1. Annexes 1, 2, 3, 4, 5 and other requested scanned documents that are completed and converted into PDF format should be sent to: juelichphd@rustaveli.org.ge before 26 October 17:00.
2. The printed versions of all the documents that were sent electronically as well as signed applications (See. Annex 6) should be submitted before 27 October 17:00.
Relevant information on the application form and submission procedure can be found on the following links: