საინფორმაციო შეხვედრა საქართველოსა და საფრანგეთს შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის შესახებ
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის ორგანიზებით, მიმდინარე წლის 5 მარტს, 14:00  საათზე ფონდის საკონფერენციო დარბაზში, რუსთაველის ტრენინგცენტრის აქტივობების ფარგლებში დაგეგმილია საინფორმაციო სესია საფრანგეთთან სამეცნიერო თანამშრომლობის შესახებ.
შეხვედრა მიზნად ისახავს საფრანგეთსა და საქართველოს სამეცნიერო საზოგადოებას შორის მიმდინარე და სამომავლო სამეცნიერო თანამშრომლობის პერსპექტივების მიმოხილვას. ღონისძიებას დაესწრებიან საფრანგეთის საელჩოსა და საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის წარმომადგენლები, და დამწრე საზოგადოებას პრეზენტაციას წარუდგენს საფრანგეთის საელჩოს წარმომადგენელი, საუნივერსიტეტო და სამეცნიერო თანამშროლმობის ატაშე, ქალბატონი ელეონორ გარნიე.
ღონისძიების დღის წესრიგი მოიცავს შემდეგ საკითხებს:
• საფრანგეთის კვლევითი გარემოს ზოგადი მიმოხილვა;
• საგრანტო სქემები და საერთაშორისო თანამშრომლობის პერსპექტივები;
• სამეცნიერო გაცვლითი და მობილობის პროგრამები;
• საფრანგეთის მონაწილეობა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამაში „ჰორიზონტი 2020’’.
სესიის მეორე ნაწილი დაეთმობა ინფორმაციისა და პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარებას საქართველოსა და საფრანგეთს შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის შესახებ.

Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia together with the Institut français de Géorgie organizes the Information Session on “Research landscape in France and Funding Opportunities for Georgia” on March 5, 2019 at 14:00 at the Conference room of Shota Rustaveli National Science Foundation (Address: #1. Aleksidze street,III floor) as part of the activities in frames of a newly-opened “Rustaveli Foundation Training Center”.
The event aims at reviewing the current and planned scientific cooperation perspectives between Georgia and France, the event will be attended by the representatives of the French Embassy to Georgia, French Institute of Georgia and University and Scientific cooperation Attaché, Ms. Eléonore Garnier will hold the presentation on French research landscape.
Agenda of the event covers the following topics:
• Research landscape in France
• Funding instruments for international cooperation
• Scientific Exchanges and mobility schemes
• France in Horizon 2020, a general overview
II session of the event will be dedicated to sharing information and experience of Franco- Georgian scientific cooperation.