შეხვედრა ISTC-ის წარმომადგენლებთან
დღეს, 26 ნოემბერს, შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში გაიმართა შეხვედრა საერთაშორისო სამეცნიერო ტექნიკური ცენტრის (ISTC)  წარმომადგენლებთან. შეხვედრას ესწრებოდნენ ფონდის გენერალური დირექტორი მარინე ჩიტაშვილი, გენერალური დირექტორის მოადგილე - მანანა (მაკო) მიქაბერიძე, სამეცნიერო გრანტებისა და პროგრამების უზრუნველყოფის, შეფასებისა და ანალიზის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე - ნინო გაჩეჩილაძე, ამავე დეპარტამენტის მთავარი სპეციალისტი - ხატია ანანიაშვილი, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და ფონდების მოზიდვის სამსახურის მთავარი სპეციალისტი - ნიკოლოზ ბაქრაძე.
საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრის მხრიდან შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყვნენ ISTC-ის აღმასრულებელი დირექტორი დევიდ კლივი, აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე აიდინ ტურებაევი, ევროპული პროგრამების მენეჯერი გრემ ფრიცი და ISTC-ის საქართველოს რეგიონული განყოფილების უფროსი ირინა ხომერიკი.
შეხვედრაზე განხილული იყო საერთაშორისო სამეცნიერო ტექნიკური ცენტრის სამომავლო სტრატეგია, ყურადღება გამახვილდა სამეცნიერო პრიორიტეტებზე, თანადაფინანსების ახალ სქემებზე,ISTC-ის წინაშე მდგარ ახალ გამოწვევებზე და ISTC-სა და ფონდს შორის სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტიულ მიმართულებებზე.
საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრი (ISTC) დაარსდა 1992 წლის შეთანხმებით, როგორცმთავრობათაშორისი ორგანიზაცია. საქართველო ISTC-ს 1994 წელს შეუერთდა. ცენტრის დამფუძნებელი ქვეყნები არიან: ამერიკის შეერთებული შტატები,  ევროპის კავშირისა და ევროპის ატომური ენერგიის თანამეგობრობა („ევრატომი“), იაპონია, კორეის რესპუბლიკა, ნორვეგიის სამეფო, ხოლო ცენტრის ბენეფიციარი ქვეყნების რიგს მიეკუთვნებიან: საქართველო, ყაზახეთის რესპუბლიკა, ყირგიზეთის რესპუბლიკა, სომხეთის რესპუბლიკა, ტაჯიკეთის რესპუბლიკა.
ISTC წარმოადგენს საქართველოს მეცნიერების მხარდაჭერის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ორგანიზაციას, რომლის მიერ დაფინანსდა 160-მდე სამეცნიერო პროექტი საერთო ბიუჯეტით 32 მილიონი აშშ დოლარამდე.
ISTC-ის საკორდინაციო კომიტეტის და მმართველთა საბჭოს რიგით 61-ე სხდომა, (რომლის ფარგლებშიც დაგეგმილია „საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური ცენტრის ფუნქციონირების გაგრძელების შესახებ“ შეთანხმების ხელმოწერის ცერემონია) გაიმართება 2015 წლის 9 დეკემბერს ქ. ასტანაში.

Meeting with ISTC Representatives
On November 26, Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) hosted a meeting with the representatives of the International Science and Technology Center (ISTC). The meeting was attended by the Director General of SRNSF Prof. Marine Chitashvili, Deputy Director General Mrs. Manana (Mako) Mikaberidze, Deputy Head of Department of Grants and Programs Management, Evaluation and Analysis Dr. Nino Gachechiladze, Chief Specialist of Department of Grants and Programs Management, Evaluation and Analysis Mrs. Khatia Ananiashvili and Chief Specialist of International Relations and Fundraising office Mr. Nikoloz Bakradze.
From the ISTC side, the meeting was attended by ISTC Executive Director Mr. David Cleave, Deputy Executive Director Mr. Aydin Turebaev, EU Senior Program Manager Mr. Graeme Frith and Head of ISTC Georgian Branch Office Prof. Irina Khomeriki.
The ISTC strategy for future was discussed at the meeting, focusing on research priorities, co-funding schemes, future challenges and prospective directions of ISTC and SRNSF cooperation.
International Science and Technology Center (ISTC) is an intergovernmental organization. The center was created in 1992 to promote the non-proliferation of nuclear weapons. Initially, the Agreement was signed between the European Union, the Russian Federation, the United States and Japan, and later was joined by Armenia, Georgia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Norway, Republic of Korea and Tajikistan. Georgia became a member of the ISTC in 1994.
ISTC represents one of the important organizations supporting research in Georgia and around 160 projects with a total budget worth $ 32 million have been funded in the framework of the ISTC.
The next ISTC Coordination Committee (CC) and Governing Board (GB) Meeting (during which the Agreement on the Continuation of ISTC is expected to be signed) will be held on December 9, 2015, in Astana.