საქართველო მსოფლიოში ცნობილ ,,ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრთან“ (CERN) თანამშრომლობის ახალ ეტაპზე გადადის
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორმა ზვიად გაბისონიამ და ფონდის წარმომადგენლებმა 2-4 სექტემბერს ოფიციალური შეხვედრები გამართეს ჟენევაში ,,ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრში” (CERN - Conseil Européenne pour la Recherche Nucléaire). ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია შეხვდა ცერნის უმაღლესი მენეჯმენტის წარმომადგენლებს პროფ. ემანუელ ცესმელისს, პროფ. მარტინ შტაინახელს, პროფ. კრისტიან შეფერს, პროფ. როსარიო პრინციპეს. ასევე საქმიანი შეხვედრები გაიმართა ცერნის უდიდესი პროექტების “CMS” პროექტის დირექტორ, პროფ. ტიციანო კამპორეზისთან და “ATLAS”-ის ტექნიკურ დირექტორთან ლუდოვიკო პონტეკორვოსთან. შეხვედრებს დაესწრნენ ცერნის კოლაბორაციაში მონაწილე ქართველი მეცნიერები - CMS-ის ქართული ჯგუფის ლიდერი პროფ. ზვიად წამალაიძე და ATLAS-ის ქართული ჯგუფის ლიდერი პროფ. ირაკლი მინაშვილი. განხილული იქნა ცერნთან საქართველოს თანამშრომლობის ახალი შესაძლებლობები. კერძოდ, ცერნსა და რუსთაველის ფონდს შორის გაფორმდება შეთანხმება, რომლითაც ახალგაზრდა ქართველ მეცნიერებს ინჟინერიისა და გამოყენებითი ფიზიკის მიმართულებით შეეძლებათ სამეცნიერო კვლევები გამახორციელონ ცერნის მსოფლიოს უდიდეს კვლევით ცენტრებსა და ლაბორატორიებში. ასევე გამხილული იქნა ცერნის ახალ, მსოფლიოში ყველაზე დიდი ახალი ამაჩქარებლის მშენებლობაში საქართველოს მონაწილეობის შესაძლებლობები.
ცერნის ხელმძღვანელობამ უმაღლესი შეფასება მისცა ქართველ მეცნიერთა მონაწილეობას ცერნის უდიდეს პროექტებში და აღნიშნა, რომ ქართველ მეცნიერებს უმნიშვნელოვანესი სამეცნიერო შედეგები აქვთ 42 ქვეყნის მონაწილეობით შექმნილ კოლაბორაციულ პროექტებში.

Georgia is moving into a new stage of cooperation with the world-renowned European Center for Nuclear Research (CERN)
The Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG) Zviad GABISONIA and the fund representatives held the official meetings at the European Center for Nuclear Research (CERN - Conseil Européenne pour la Recherche Nucléaire) in Geneva in September 2-4. Professor Gabisonia met with representatives of the top management of CERN Prof. Emmanuel Tsesmelis, Prof. Martin Steinacher, Prof. Christian Scheffer and Prof. Rosario Principe. Business meetings were also held with the CMS Project Director, Prof Ticiano Camporese and with “ATLAS” technical director Ludovico Pontecorvo. The meetings were attended by Georgian scientists participating in the CERN collaboration projects - CMS Georgian Team Leader -  Zviad Tsamalaidze and the leader of the ATLAS Georgian Team Irakli Minashvili. New opportunities for Georgia's cooperation with CERN were discussed. Particularly, an agreement will be signed between CERN and the Rustaveli Foundation, which will allow young Georgian scientists to conduct scientific research in engineering and applied physics at CERN's largest research centers and laboratories. It also have been discussed opportunities for Georgia to participate in the construction of CERN’s new, the world's largest accelerator.