11-13 ივნისის ოფიციალური ვიზიტის დასკვნითი შეხვედრები
11-13 ივნისს   შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა  დირექტორმა  ზვიად გაბისონიამ გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში  ოფიციალური  ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრები გამართა.   შემაჯამებელი დასკვნითი შეხვედრა  გაიმართა 13 ივნისს, იულიხის  სამეცნიერო -კვლევითი ცენტრის ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორის, პროფესორ ჰანს შტროერის,  პროფესორ ანდრო კაჭარავას, პროფ. ირაკლი ქეშელაშვილის, იულიხის ცენტრის საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერის,   ევა პორტიუსის მონაწილეობით.   ფონდის  გენერალური   დირექტორი     ზვიად გაბისონია   შეხვდა  იულიხის   ელექტრული ინჟინერიის და ანალიტიკის ცენტრალური ინსტიტუტის წარმომადგენლებს;  იულიხის ცენტრის სამეთვალყურეო საბჭოს  თავმჯდომარის მოადგილეს , პროფ. სებასტიან შმიდტს.
• პროფ. სებასტიან შმიდტან განხილული იქნა რუსთაველის ფონდსა და იულიხის კვლევით ცენტრს შორის თანამშრომლობის გაფართოების შესაძლებლობები.  კერძოდ,,  მომავალი წლიდან დაიწყება “German-Georgian Science Bridge Plus”, რომლის ფარგლებშიც გაფართოვდება დოქტორანტებისა და მაგისტრების სამეცნიერო სტაჟირება იულიხის ცენტრში, მიმართულებებს დაემატება ინჟინერია და ტექნოლოგიები.
ასევე იგეგმება გერმანელი მეცნიერების 3-6 თვემდე კვლევითი ვიზიტები   საქართველოში.
• შეხვედრა ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების ცენტრალური სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორთან, პროფ. ღალებ ნატურთან. განხილული იქნა მომავალი წლიდან ახალგაზრდა მეცნიერთა სამეცნიერო სტაჟირებები ინჟინერიის, ელექტროტექნიკის, ლაზერებისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით.
• სასკოლო კვლევითი ლაბორატორია “JulLab”ის წამყვან მასწავლებელთან ანნე დოლთან,-  განხილული იქნა თბილისის და ბათუმის განათლებისა და მეცნიერების ქალაქებში იულიხის  “JulLab”-ის აშენების იდეა.
• რუსთაველის ფონდის გენ. დირექტორი შეხვდა იულიხში მოღვაწე ფონდის სტიპენდიანტ ახალგაზრდა მეცნიერებს. განხილული იქნა ყველა ის მიმართულება, რაც აუცილებელია ახალგაზრდა ქართველ მეცნიერთა მხარდასაჭერად.

Concluding meetings of official visit on June 11-13
On June 11-13 Director General of LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia Prof. Dr. Zviad Gabisonia conducted meetings in frames of official visit in Germany. On June 13 was held summarizing meeting between Prof. Dr. Zviad Gabisonia, Director General of Nuclear Physics Institute - Forschungszentrum Jülich Prof. Dr. Hans Stroeher, Prof. Dr. Andro Katcharava, Prof. Dr. Irakli Qeshelashvili and International Relations Manager of Forschungszentrum Jülich Ms. Eva Portius. Prof. Gabisonia also met representatives of Central Institute of Engineering, Electronics and Analytics (ZEA). Prof. Dr. Gabisonia was also hosted by Prof. Dr. Sebastian Smidt – Deputy Head of Supervisory Council.
Mr. Gabisonia and Mr. Smidt discussed perspectives of deepening cooperation between the Rustaveli Foundation and Forschungszentrum Juelich. In particular, from following year will be continued programme: “German-Georgian Science Bridge Plus”, in frames of which will be broadened scientific internship of PhD and MS students at Forschungszentrum Jülich. From the next year call will include two new scientific fields: Engineering and Technologies.
Cooperation plan also foresees 3-6 months research visits of German scientists in Georgia.
Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia Prof. Dr. Zviad Gabisonia also conducted following visits:
• Visit to Prof. Dr. Ghaleb Natour - Director of the Central Institute of Engineering, Electronics and Analytics – Engineering and Technology (ZEA-1). Discussed topic emphasized scientific internship of Young Scientists in the fields of engineering, electrical machinery, lasers and technologies.
• Visit to Ms. Anne Doll – Leading teacher of JulLab. Meeting included discussion regarding opening JulLab facilities in Tbilisi and Batumi Cities of Education and Science.
• Director General of the Rustaveli Foundation also met Young Scientists funded by SRSNFG. Meeting attendants discussed all the scientific fields necessary for the support of Georgian Young Scientists.