ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) მომდევნო პრეზიდენტის შესარჩევად კომიტეტი შეიქმნა
ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროპის კვლევების საბჭოს (ERC) მომდევნო პრეზიდენტის შესარჩევად შექმნილი კომიტეტის შესახებ. უმაღლესი კომიტეტი შედგება გამორჩეული სამეცნიერო მიღწევების მქონე ექსპერტებისაგან; მათი რეკომენდაციის საფუძველზე არჩეულ იქნება ERC-ის  მომდევნო პრეზიდენტი, რომელიც ჩაანაცვლებს ამჟამინდელ პრეზიდენტს, ჟან-პიერ ბურჟინიონს.
ევროკავშირის კვლევის, მეცნიერებისა და ინოვაციების კომისრის კარლოს მოედაშის განცხადებით, ERC-ის ახალი პრეზიდენტის შესარჩევად შექმნილი უმაღლესი კომიტეტის თავმჯდომარე იქნება ევროკავშირის ყოფილი კომისარი, მილანის ბოკონის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი და იტალიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი მარიო მონტი.
კომიტეტი წარადგენს რეკომენდაციებს ევროკომისიაში, რის საფუძველზეც არჩეულ იქნება ევროპული კვლევების საბჭოს პრეზიდენტი 2020 წლის 1 იანვრიდან.  მოედაშის განცხადებით, ევროპული კვლევების საბჭოს კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი როლი ექნება ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის მომდევნო ჩარჩო პროგრამაში.
კომიტეტის შემადგენლობა:
• თავმჯდომარე: მარიო მონტი
• ჰელგა ნოვოტნი - ERC-ის სამეცნიერო საბჭოს ყოფილი პრეზიდენტი;
• ფაბიოლა ჯიანოტი - ევროპის ატომური კვლევითი ორგანიზაციის დირექტორი;
• კარლ-ჰენრიხ ჰელდინი- ნობელის ფონდის საბჭოს ხელმძღვანელი, ლუდვიგის ინსტიტუტის დირექტორი უფსალას უნივერსიტეტში;
• ჯულს ჰოფმანი - ინტეგრირებული ბიოლოგიის ხელმძღვანელი სტრასბურგის უნივერსიტეტში, მედიცინის დარგში ნობელის პრემიის ლაურეატი 2011წ წელს;

High level committee set up to look for ERC new president
SRNSFG disseminates information about appointment of seven experts in the committee to conduct the search for the next president of the European Research Council (ERC). According to the European Research, Science and Innovation Commissioner Carlos Moedas, the committee will be chaired by former European Commissioner Mario Monti, President of Bocconi University, also former Prime Minister of Italy.
The committee will make recommendations to the European Commission in time for the next ERC president to take up duties on 1 January 2020, as successor to the current president, Professor Jean-Pierre Bourguignon. Moedas also noted that ERC has become a powerhouse of science and will be a key pillar in an even more ambitious research and innovation framework programme that will follow Horizon 2020.
The search committee members are:
Chair Mario MONTI
• Helga NOWOTNY, Professor emeritus of Social Studies of Science, ETH Zurich, Former President of the ERC Scientific Council
• Fabiola GIANOTTI, Director-General of CERN, the European Organization for Nuclear Research
• Carl-Henrik HELDIN, Director of the Ludwig Institute at Uppsala University, Chairman of the board of the Nobel Foundation
• Jules A. HOFFMANN, Chair of Integrative Biology, University of Strasbourg, 2011 Nobel Prize in Medicine